grįžti atgal
Braškių ligos ir kenkėjai
Tradicinės ir dažniausios braškių veislių ligos
Tradicinės ir dažniausios braškių ligos. Kaip ir visus augalus taip ir braškių veisles puola įvairios ligos ir kenkėjai. Dažniausiai pasitaiko grybinės kilmės ir pošaknio ligos. Pastarųjų braškių ligų galima išvengti, priklausomai nuo to kokios augalinės kultūros buvo auginamos anksčiau.
Dirvožemio pasirinkimas - gausus braškių derlius
Įprastai dirvožemyje, kuriame prieš tai augo pomidorų ar bulvių kultūros braškių sodinti negalima. Šie augalai yra tos pačios giminės kaip ir braškės, todėl ligos taip pat panašios.
Norint išvengti pošaknio ligų, prieš braškes rekomenduojama auginti dezinfekuojančias kultūras tokias kaip česnakas, svogūnas.
Braškių ligos. Braškių šviesmargė
Braškių šviesmargė (lot. Mycosphaerella fragariae Sacc). Šios braškių ligos yra paplitusios tarp visų braškių ir žemuogių veislių. Liga įsimeta dėl didelio drėgmės pertekliaus dirvožemyje, kuomet apatinė braškių krūmo lapija liečiasi su šlapia žeme. Grybinės kilmės braškių liga pažeidžia lapiją, lapkočius, braškių žiedynus, pasitaiko ir vaiskočių bei uogų pažeidimas.
Pirmoje vasaros (derlingumo) pusėje ant braškių krūmų lapų atsiranda apvalios rudos dėmelės. Vėliau šių dėmelių centrai šviesėja, o aplink dėmeles atsiranda ryškūs rausvi apvadai. Paprastai dažniausai pažeidžiami senesni braškių lapai.
Braškių ligos. Sausasis ar pilkasis braškių kekerinis puvinys
Sausasis ar pilkasis braškių kekerinis puvinys (lot. Botrytis cinerea). Ši liga įsimeta tuomet, kai braškės krūmai yra per tankiai susodinti ir vėjas nepakankamai ventiliuoja drėgną orą tarp braškių krūmų. Įsimetęs braškių puvinys pažeidžia ne tik derančias uogas, bet ir žiedlapius, lapkočius, žiedsosčius, uogų užuomazgas, lapus.
Puvinio ligos grėsmė sausuoju metų laiku siekia iki 20 proc., o ypač lietingu sezonu iki 60 proc. Jei klimato sąlygos nėra palankios puvinio vystymuisi, t.y. sausa ir šilta, net ir iš apkrėstų žiedų dažnai išauga sveikos ir nepažeistos uogos. Braškių uogos apsikrečia nuo nužydėjusių pūvančių žiedlapių bei šalnos pažeistų žiedų, o vėliau nuo pūvančių uogų.
Šių ligų galima išvengti braškių kerelius dengiant agro plevėle ar padengiant šiaudų sluoksniu, mulčiuojant. Taip pat rekomenduojama laiku išravėti piktžoles, nepersistengti su azoto tręšimu.
Tradiciniai braškių kenkėjai
Braškės kenčia taip pat nuo kenkėjų. Kenkėjiški žiedgraužiai žydėjimo metu pažeidžia braškių krūmo žiedus, todėl braškių uogų derlius nebūna gausus arba jo išvis nebūna. Paprastosios, voratinklinės ir žemuoginės erkės sustabdo visą augalo vystymąsi.
Reikia praktinių sprendimų? Kreipkitės.
Ūkininkas Ritas Kvietkus
Braškių / žemuogių auginimo konsultacijos: (8 - 687) 76 495
El.paštas: ritas.kvietkus@gmail.com
Platesnė kontaktinė informacija
Mūsų darbo laikas:
Pirmadieniais - penktadieniais: 8.00 - 18.00 val.
Šeštadieniais - sekmadieniais: Skambinti
Užsakyti praktinę konsultaciją